piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów dobrze nie zaznaczy projektu trawnika ewentualnie kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

Niezmiernie duże, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby przesłania sąsiadujące domy oraz ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji rodzi orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Należy pamiętać także, że kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być trudne.

Nic dobrze nie uwydatni projektu trawy czy tez rabaty jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty często nie mogą dobrze wzrastać w wskazanych terenach, niewielkie krzewy potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach lub zastawią gołe place gleby. Porządnie uformowany niewielki żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niskie ewentualnie postawne roślinne ploty wolno pozyskać z drzew szpilkowych.

Niestety, krzewy z tej klasy mogą być znacznie bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Często szeroko się rozrasta a także należny go redukować, atoli jego klasę Cis można odłożyć samopas.Powinien się szybko kiełkował a wstrzyma filarowy kształt.

Jeżeli wasz zakamarek jest bardzo ciemny, należałoby aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego z cienioznośnych modelów maja klasy o jasnych czy tez wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu chwytliwe w słońcu, wszak nawet w chłodzie liście pozostają dość jasne, w pewnym sensie oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz