środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachetki te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na sztachety plastikowe z Grodziska Wielkopolskiego na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można także ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta plastikowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztachety z PCV na ogrodzenie i bramę sztachetowa konstruuje się z głazów różnego obrysu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z fragmentów o nierównych obrysach, wypada je właściwie dobierać tzn. tak, iżby kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz