wtorek, 24 maja 2016

Trwałe płoty drewniane

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Nieadekwatnie zabezpieczone ogrodzenia z drewna prędko się eksploatują i mogą nieodwołalnie stracić swój pierwotny wdzięk i cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie pożądane byłoby poznać rodzaje konserwacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa powinno się rozpocząć od dokładnego i skrzętnego przygotowania towaru na ogrodzenie, bowiem od tego uzależniony jest rezultat finalny własnych robót. Przed zastosowaniem artykułów do protekcji i ozdoby płotów z drzewa kluczowe jest oszacowanie, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drewna na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robalami. Kiedy ochronimy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, należy nanosić kolejne amalgamaty, które asekurują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego płotu, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy ogrodzenie od środka, ale nie wytworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Zabezpieczone w ów sposób płot zostanie matowe i przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej ochronie płotu, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu asekuruje płot przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać żeby ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba przeznaczyć im mnóstwo uwagi i opieki.

Totalnie inaczej jest w przypadku płotów plastikowych. Ów wariant płotów jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne przez co nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia z plastiku nie ulegają również biokorozji dlatego dogadzają swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz